Pomalý metabolismusbývá jednou z častých příčin, proč řada lidí nemůže zhubnout nebo snížit svou hmotnost i přes diety a cvičení. Na zrychlení metabolismu existuje řada postupů, například různé přípravky, vitamíny, léky, tablety, případně čaj, bylinky nebo potraviny. Tabletky ale většinou nepomáhají na zrychlení metabolismu tak, jako přirozené způsoby pomocí změny stravování, životosprávy a životního stylu.
Metabolismus je látková přeměna v těle, která pracuje s přijatou energií ve formě jídel a nápojů a určuje, kolik této energie se spálí a kolik se naopak uloží ve formě tuku. Velmi důležitý je ale i bazální metabolismus, což je minimální stupeň této látkové přeměny a její aktivity v těle při ideálních venkovních podmínkách, přičemž tenhle typ metabolismu slouží k udržení základních životních funkcí.
Bazální metabolismus je tedy spotřeba energie v klidu, kdy nic neděláte a jste v klidu. Obvykle se hodnota bazálního metabolismu pohybuje na úrovni 6500 až 7500 kilojoulů, což odpovídá zhouba 1500 až 1800 kaloriím. Tolik tělo průměrného člověka spálí, když nic neděláte. Když se tedy mluví o tom, jak se dá zrychlit metabolismus, jde zejména o zrychlení bazálního metabolismu, protože většina rad a postupů má právě tenhle cíl.
Lidé, co mají rychlý metabolismus, nepřibírají ani tehdy, když více jedí, samozřejmě, pokud se nejedná o obrovské přejídání, takže mají výhodu oproti lidem se zpomaleným metabolismem. Ne všichni lidé mají stejný metabolismus, někteří lépe spalují tuky, jiní lépe spalují sacharidy a podle toho by se měl orientovat zejména jídelníček na zrychlení metabolismu v rámci zastoupení sacharidů a tuků. Metabolismus závisí také na věku i od pohlaví a obvykle se zvyšujícím se věkem klesá potřeba přijaté energie pro metabolismus bazální.
Říká se, že ti lidé, kterým to rychleji spaluje, mají štěstí, protože od přírody se jim bude lépe hubnout. Je však třeba říci, že ačkoli je metabolismus každého člověka mírně odlišný, platí určitě faktory, které zpomalují metabolismus a proto pokud se někdo ptá sám sebe, jak si zrychlit metabolismus, měl by se nejprve zamyslet, jestli si ho náhodou svým vlastním přístupem i neúmyslně nezpomaluje.
Už jsme si tedy vysvětlili, co je metabolismus, jak funguje a co ho může zpomalovat. Nyní je otázka, jak zrychlit svůj metabolismus a tím pádem i to, jak zrychlit bazální metabolismus. Určitě byste se měli spoléhat na dlouhodobý a přirozený postup sestávající z kombinace určitých režimových opatření, změny stravování, změny životosprávy a celkově změny životního stylu, což je efektivnější než nějaká jednorázová dieta na zrychlení metabolismu.
Třeba se zaměřit především na tři důležité faktory, které by měly zaručeně u každého člověka bez ohledu na typ a individuální detaily metabolismu pomoci alespoň nastartovat jeho látkovou přeměnu správným směrem.
Následující graf znázorňuje, na čem nejvíce záleží. Jak vidíte, pravidelnost stravování je o něco důležitější než kvalita a vyváženost, minimálně pro zrychlení metabolismu. Kdo chce zdravě hubnout, měl by ale věnovat stejnou pozornost i kvalitě jídla!
Co se týče cvičení a tréninku, tak je třeba kombinovat jak silový trénink taki aerobní aktivity. Co se těmito dvěma typy cviků a tréninku myslí?
V případě aerobní aktivity jde o cvičení zaměřené na výdrž a delší dobu, například alespoň 40 minut, přičemž cílem je cvičit středně intenzivně av rozmezí kolem 60 až 70 procent maximální tepové frekvence. Je totiž známo, že právě při takovém cvičení se nejlépe spalují tuky a zrychluje metabolismus. Mezi takové aktivity patří například plavání, běh, rychlá chůze, cyklistika, dokonce například i tancování, zkrátka určitá forma pohybu.
Silový trénink, například s činkami, má za cíl budovat svalstvo. Můžete samozřejmě i využívat váhu vlastního těla, například pomocí sklapovaček, dřepů nebo při klicích. Platí, že intenzita cvičení by měla být přímo úměrná svalové partii, čili pokud procvičujeme větší svaly, můžeme cvičit intenzivněji nebo déle (například dřepy nebo cviky na procvičení hrudníku), pokud jde o menší svaly, je lepší cvičit kratší čas a méně sérii opakování (například bicepsy na rukou).