Rýžová dieta

Rýže tvoří základní princip další z populárních monotónních diet – rýžové diety. Podstatné je ale uvědomit si, že během dodržování rýžové diety se konzumuje výlučně hnědá, neloupaná, nebroušená, celozrnná naturální rýže, která se liší od rozšířené bílé rýže. Z celozrnné rýže vyrábíme bílou a to procesem, který ničí přibližně 67% vitaminu B3, až 80% vitamínu B1 a 90% vitamínu B6, dále se eliminuje polovina fosforu a hořčíku, stejně jako několik procent železa. Rýže má odvodňovací funkci, používá se také na tzv. očistu organismu, protože pohlcuje soli a škodliviny nacházející se v těle, které pozdějí vypudí pryč.

Rýži vybíráme i podle glykemického indexu, který zobrazuje dobu zvýšení hladiny cukru v krvi. Vysoký glykemický index v potravinách podňecuje rychlejší nárůst cukru v krvi a následně jeho rychlé poklesnutí. Tyto prudké výkyvy vyvolávají pocit hladu a nenasytnosti po konzumaci jídla. Nižší glykemický index také způsobuje podobnou kolísavost, ovšem během delšího časového intervalu, takže máme pocit nasycenosti a menší chuť na soustavné mlsání.

 

 

Celozrnná hnědá rýže

Rýžová dieta je založená právě na faktu, že celozrnná rýže má nižší glykemický index jako klasická bílá rýže. Obsahuje minerály, takže prospívá kostem, pokožce, nehtům a vlasům. Díky vláknině potom netrpíme únavou a neskutečným hladem. Najdeme tam i menší část tuků, vápník, draslík apod.

Celozrnná rýže nepodporuje ukládání tuků a šetří přirozený inzulín, který produkuje pankreas. Bílá rýže (také předvařená nebo předpařená) násobí pravděpodobnost vzniku cukrovky o 16%. Zpomaluje také vstřebávání krevního cukru.

Celozrnná rýže má oříškovou až sladkou chuť, po uvaření si udržuje svojí chutnost, ale také tuhost. Efektivně a rychle zasystí, takže není tak náročná na energii. Pomáhá při léčbě střevních, žlučníkových, žaludečních a jaterních chorob. Celozrnnou rýži si oblíbili také staří lidé, kteří trpí na revma či artrózou, anebo srdečně-cévními onemocněními.

 

ryzova-dieta

 

Týdenní rýžová dieta

Očistná rýžová detoxikace trvá přibližně měsíc, ale pro mnoho uživatelů představuje měsíční rýžová detoxikace nedosáhnutelný cíl a proto si vybírají kratší alternativy této diety/očisty. Nejčastěji mluvíme o týdenní rýžové dietě.

 

První až třetí den

Prvá fáze se nese ve znění 100% rýžových dnů. Celozrnnou rýži konzumujeme v adekvátním množství cca 250-300 gramů, tedy ne víc než množství, které uvaříte ze 3 dcl suché syrové rýže. Po prvním dni zjistíte, jaké množství rýže je dostatečně pro nasycení Vašeho těla a tak se stávají dávky individuální. Volte ale menší a častější porce. Večer rýži propláchneme a zalejeme 2,5 násobkem vody, potom ji uvaříme pod pokličkou bez zbytečného přisolení a přidávání tuků.

 

Třetí až čtvrtý den

Během 2. fáze přidáváme k celozrnné rýži také vařenou, případně dušenou zeleninu, kde zelenina zabírá čtvrtinový podíl porce. Hovoříme především o kapustě, mrkvi, brokolici, cibuli, celeru, ředkvičce apod. Na dochucení si můžeme dovolit použít za studena lisovaný olivový olej a koření s česnekem.

 

Pátý až šestý den

Ve 3. fázi aplikujeme do jídelníčku luštěniny, které tvoří 10-20 % porce. Vařené luštěniny jsou zdrojem hodnotných bílkovin, obsahují totiž kyselinu listovou. Obvykle střídáme několik luštěnin: fazole, čočka, hrách, boby a cizrnu.

Máte možnost použít také sóju, ovšem pro někoho může být příliš agresivní, protože je častým alergenem. Luštěniny namočíme do vody na 6- 12 hodin a vaříme je bez soli. Luštěniny nemusí být úplně bez chuti! Můžete si dovolit sáhnout po sojové omáčce, kmínu, bazalce anebo mořských řasách.

 

Poslední (sedmý) den

Kombinací rýže a tentokrát pro změnu surové zeleniny se končí rýžová dieta a i menší rýžová kůra. Znamená to, že váš jídelníček bude ve 4. fázy tvořit 55% rýže, 25% tepelně upravené zeleniny, 10% luštěnin a zbylých 10% věnujete surové, hlavně čerstvé zelenině. Ze syrové zeleniny si nejčastěji lidé vybírají zeleninový salát či kvašenou kapustu.

V tomto bodě se doporučuje začat se zásaditou stravou na zachování zdraví a obnovu tkaniv a buněk. Přidáváme také plnohodnotné celozrnné vařené obilniny, těstoviny, kaše a vločky. Končí se týden bez ovoce. Ovoce od této chvíle tvoří jakoby samostatný chod. V menších množstvích a až po určitém čase můžete do jídelníčku zařadit i mléčné výrobky a maso.

 

Názory lidí, výhody a nevýhody

Rýžová dieta nezaručuje úspěch v redukci hmotnosti, protože dávkování je individuální, stejně jako doba držení diety. Samozřejmě, že dodržováním měsíční rýžové diety/očisty nastane určitý úbytek váhy, vypočítaný zhruba na 5-25% aktuální hmotnosti. Během této diety by mělo nastat snížení cholesterolu a detoxikace organismu spolu s odkyselením.

Hodně lidí si ovšem stěžuje na jo jo efekt, kterému se ani v tomto případě nedá vyhnout, pokud po rýžové dietě výrazně neupravíte stravu. Žaludek si v průběhu několika týdnů musí na normální stravu zvykat, takže se musíte připravit i na trávící problémy a zácpu. Po určitém čase začínáte pociťovat únavu, malátnost, která vede k závratím. Způsobuje to nedostatek živin a sodíku v organismu.

Za další „blud“ se považuje hubnutí pomocí rýže. Jde totiž z největší části jen o odvodňování organismu, přičemž podkožního tuku se nezbavíme. Rýžová dieta se tedy nedá považovat za příliš zdravou a prospěšnou pro vaše tělo.

 

 

 


Rýžová dieta
4.4 (87.5%) 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *