Hubnutí podle krevní skupiny

V roce 1980 světu přednesl svoji teorii o stravování americký lékař Dr. D’Adama. Základní princip teorie spočívá v tvrzení, že jednotlivé krevní skupiny se podílejí na odlišném metabolismu zpracování potravy. Krevná skupina typu 0 je nejstarší, protože se objevila cca před 50 000 lety. Vyznačuje se odolným trávícím systémem a nadměrně aktivním imunitním systémem. Skupiny A a B následovali potom, nejmladší je skupina AB, ta se objevila asi 2500 poté. Představuje tak moderní spojení skupin A a B.

 

 

Jak to funguje?

Podle Dr. D’Adama platí, že například lidé se skupinou 0 tráví lépe živočišné bílkoviny, v porovnání s A krevní skupinou, protože ti jsou předurčení ke stravě vegetariánské. Vychází to z předpokladu genetických mutací, vytvoři pro každou z nich doporučené, nedovolené a neutrální potraviny, které příslušníkům dané skupiny škodí a způsobují obezitu anebo naopak pomáhají a prospívají.

Na stejné potraviny totiž krevní skupiny reagují různě, vzhledem k odlišnému reagování na stejný typ tzv. lektinu (potravinový alergen, je to specifické úsek bílkoviného řetězce). Nevhodné lektiny pro vaše tělo aglutinují a vytváří shluky, 95 % lektinů se z organismu vyloučí a zvylých 5 % se přefiltruje pomocí krve. Příjmem lektinů prostřednictví nevhodných potravin se podňecuje zápal sliznice a zvyšuje se také riziko obezity.

Genetické predispozice organismu a metabolismu určují individuální fungování imunitního systému. Stravování podle teorie pana D´Adama nevyřeší všechny problémy s nadbytečnými kilogramy a nepředstavuje zázračný všelék, ale je to jedno z možných východisek. Nejedná se o dietu podloženou exaktními věděckými důkazy, protože jde ještě o relativně mladou teorii a její zásady se vyvíjí a mění.

 

OLD krevní skupina 0

Kromě intezivního cvičení jim prospívají také živočišné bílkoviny. V oblibě mají ořechy a dýňová semínka, bylinky jako chmel, šípky, máta, špenát, brokolice a pampeliška. Všechny by měli zapíjet minerální vodou anebo zeleným čajem, či bílým nebo červeným vínem. Strava krevní skupiny 0 by měla obsahovat hlavně vitamíny B, K a prospěšný jód a vápník. Pochutnají si na mořských živočiších, řasách, červeném a kuřecím mase. Do neutrální skupiny potravin můžeme také zařadit máslo, sojové mléko a sýry.

Naopak mezi nepříznivé potraviny patří pšenice, kukuřice, fazole a čočka. Z jídelníčku by měl vyhodit také vepřové, husí maso a slaninu. Zatímco mořské živočichy organismus uvítá s radostí, výhrady bude mít k sumcovitým rybám, marinovaným sleďům, uzenému lososovi a chobotnici.

Pro milovníky kešu, arašídů, pistácií či maku si krevní skupina 0 připravila kruté „ne“. Bílá, červená a čínská kapusta, brambory, karfiol, houby se v denním jídelníčku vyskytovat nemůžou a co se týká ovoce, zapomeňte na šťavnaté melouny, mandarinky anebo jahody. Kávový maniaci a zastánci černého čaje anebo ochucených nápojů mají smůlu spolu s těmi, které si na hranolky rádi přidají kečup.

 

Agrarian = A krevní skupina

Podle této teorie můžeme příslušníky krevní skupiny A považovat za přirozené vegetariány a pěstitele. Štíhlost si udržují hlavně rostlinnou stravou, kvůli citlivému trávícímu systému. Do své stravy by měli zahrnout vitamíny C, E, B12 a kyselinu listovou. Většina vegetariánů si hodně pochutná na tofu, luštěninách a obilných výrobcích (kromě pšenice).

Jednoznačnou volbou je také rýže, sojové mléko a sýr. Dr. D’Adama potěší také ty, kteří rádi křupou zeleninu – protože například mrkev, kapusta a cibule a se potravě agrariana vyskytuje skutečně často, společně s brokolicí a česnekem. V rámci semi-vegetariánství si mohou dovolit konzumovat také kapra, pstruha, makrely, sardinky a mořské štiky. Kromě banánů, manga, kokosových ořechů, mandarinek, pomerančů a melounů je všechno ostatní ovoce buď vysloveně prospěšné anebo neutrální.

Maso a mléčné výrobky tráví agrariáni opravdu těžko. Kromě klasických masitých pokrmů (kačena, kuře, apod.) mají zakázané také raky, kraby, úhoře a uzeného lososa. Mléčné výrobky jako je plnotučné mléko, máslo, kravský a plesnivý sýr zatěžují organismu, stejně jako škrob a pšenice.

 

B jako balanced – vyrovnaný kočovník

V minulosti byli předkové příslušníků krevní skupiny B potulní nomádi a kočovníci, kteří konzumovali živočné produkty a rostlinnou stravu, kterou převážně sbírali. Vyznačují se nejsilnějšími trávením a mohou si dovolit sníst všechny druhy potravin, ale samozřejmě s mírou. Důležité je, aby pravidelně doplňovali horčík a zabezpečili svému organismu tělesnou i duševní rovnováhu mezi jejich aktivitami.

Zvěřina, skopové, králičí, telecí maso apod. jsou vítané masové výrobky, které může Béčka pojídat také s bramborem, rýží, prosem a různými druhy zelené zeleniny: baklažán, paprika, kapusta, mrkev, červená řepa….Pokud dostane náš kočovník chuť na ryby, doporučujeme mu sáhnout hlavně po tresce, tuňácích, štice, makrele a určitě by neměl pohrdnout lososem. Šťastní mohou být hlavně kvůli povoleným mléčným výrobkům (jogurt, kefír, odstředěné mléko, kozí, kravský a sojový sýr, máslo) a ovoci – hlavně ananas, banán, hrozny a trnky. Vyzkoušet by mohli také pendrek, šalvěj, ženšen a aloe.

Co jim zpomaluje trávení? Mluvíme o tucích, kukuříci, čočce, arašídech a sezamových semínkách. Fanoušci šunky, kuřat, slepic a slaniny si budou muset dobře promyslet jejich konzumaci, protože negativně ovlivňuje celý trávící systém. V létě si nebudou moci dopřát zmrzlinu a vyřadit by měli také oříšky kešu, žito a pšenici.

 

Potomek A a B skupiny – AB

Tato krevní skupina má největší výhody, protože lidé, kteří ji mají, mohou konzumovat potraviny ze všech ostatních skupin. Pravidelné zásobování vitamínem C má prospěšný vliv na organismus. Mléčné výrobky spadají do prospěšných potravin, hlavně kyselomléčené produkty, kterých však nesmí být příliš mnoho, protože by organismus byl příliš zahleněný.

Mořské řasy, plody moře a maso (jehněcí, skopové, krůtí, králičí) patří do jídelníčku AB příslušníka. Platí, že většina potravin, které vylučuje skupina A nebo B, jsou rovněž nevhodné i pro AB skupinu. Vynecháváme hlavně červené maso, fazoli, pšenici, kukuřici, papriku, olivy a ředkvičky (rajčata můžete). Vyhýbáme se také slanině, šunce, kuřecí, hovězí, zvěřina, chobotnice či uzenému lososovi. Cereálie si určitě nebudete muset polévat plnotučným mléke a v létě se nedoporučuje zchladit se zmrzlinou, protože i ta je zakázaná. Máslo a různé plísňové sýry, společně s kokosovým ořechem, kyselými a sladkými marinádami či kečupem v jídelníčku přeskočíme velkým obloukem.

 

Názory bežných lidí se liší, odborníci mají jasno

Faktem zůstává, že D’Adamová teorie nemá žádnou hlubší oporu v reálných poznatcích. Jeho odvolávání se na výzkum z chemického a biologického hlediska nebyl potvrzený veřejnou publikací, proto mnozí pochybují o samostatné existenci výzkumu. Vznik krevních skupin a jeho souvislost s výživou je čistým dohadem. Údajně je dokonce jeho problematika leptinů v přímém rozporu se studiemi, protože jejich účinky přizpůsobuje podle potřeby, tak aby mu zapadly do teorie.

Efektivita a zdravotní prospěšnost je tedy i v této teorii opravdu otázkou. Výhodou stravy podle krevní skupiny obzvlášť představuje nastolená individualita stravovacího stylu a vcelku pestrá stravy. Nemálo z těch, kteří vyzkoušeli stravování podle krevních skupin sáhli také po knihách Najezte se do štíhlosti od paní Mačingové. 28-denní program uvedený v knize někteří kritizují, jiní si ho pochvalují, stejně jako celkové stravování podle krevních skupin. Objevují se tvrzení, že po vyzkoušení této stravy se člověk cítí mnohem lepší a je plný energie, ovšem více lidí se shodlo na tom, že z hlediska vyváženosti by toto stravování nemuselo dlouhodobě fungovat.

 

 

 


Hubnutí podle krevní skupiny
3.3 (66.67%) 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *