Jak zhubnout bez cvičení

Mnoho lidí zejména ze zdravotních důvodůnemůže vykonávat cvičení. Například mají nějakou akutní nebo chronickou nemoc a problém, přičemž výsledkem je, že nadměrná fyzická zátěž na jejich organismus není vhodná. Otázkou pak je, jak zhubnout bez cvičení a zda je to vůbec možné. Je pravdou, že snížit svou hmotnost je možné i bez diet a cvičení, ale pro hubnutí je fyzická aktivita v určité formě nevyhnutelná, ale samozřejmě je to individuální.

 

 

Faktory, které nejvíce ovlivňují hubnutí a váhu

To, zda máme nadváhu nebo ne, ovlivňuje několik faktorů. Velmi důležitý je jídelníček a stravování a to z pohledu toho, jak jíme a také i co jíme. Stejně tak má svůj vliv i metabolismus a to zejména bazální metabolismus, čili to, kolik energie naše tělo zpracuje během klidu a klidového režimu. Až ve třetím sledu následuje míra cvičení, přičemž v tomhle případě jde spíše o fyzickou aktivitu.

Z hlediska stravování je důležité jíst pravidelně a více krát za den. Když člověk například vynechá snídani, k obědu si dá vysoce kalorické jídlo a pak večer přijde unavený z práce, přičemž je hladový a tak se dosyta nají, nelze vůbec čekat, že by mohl hubnout jen cvičením. V takovém případě je třeba uvažovat o změně organizace jídla během dne a samozřejmě taky o jiném složení jídelníčku.

S jídlem souvisí i pitný režim, přičemž právě přeslazené nápoje, energetické nápoje a různé syntetické nápoje s umělými chemikáliemi jsou největším nepřítelem hubnutí. Podobně jako v případě jídla, tak i v případě tekutin je důležité sledovat to, co člověk pije, v jakém množství a jak často, přičemž základem je rovnoměrnost a kvalita.

 

hubnuti-bez-cviceni

 

Nezbytné je také znát svůj metabolismus. Nutriční typologie rozeznává tři druhy metabolismu a to:

  • Sacharidový metabolický typ – v tomhle případě tělo pracuje lépe se sacharidy a dokáže je více spalovat, takže v jídle by měly převažovat zejména sacharidy nad bílkovinami
  • Bílkovinný metabolický typ – člověk s tímto metabolismem potřebuje jíst více bílkovin než sacharidů, protože jinak je hladový a nízkoenergetické diety mohou způsobit jedině tak únavu
  • Smíšený metabolický typ – nemá žádný převládající rys, apetit je průměrný a potřebná je vyvážená strava, která dokáže snížit nebo udržet hmotnost na optimu

Podle toho, jaký konkrétní metabolický typ u člověka převládá, tomu by mělo být přizpůsobeno stravování, ale určité zásady zejména v oblasti zdravějšího stravování, životosprávy a životního stylu platí pro každého bez ohledu na převládající typ efektivnějšího metabolismu. A co nejvíce ovlivňuje přibírání člověka na váze? Následující graf ukazuje orientační poměry:

 

prevence detske obezity

 

Jak na hubnutí bez diet a cvičení

Na hubnutí není třeba hned nasazovat redukční diety, stejně jako není třeba okamžitě jít do posilovny a trávit tam obden namáhavým silovým tréninkem. Hubnutí začíná dříve postupnými kroky a jde o dlouhodobý a komplexní proces, který se skládá z několika částí.

  1. Stravování – důležitá je tak kvalita stravy jako i četnost. Chcete-li opravdu začít hubnout, znamená to v praxi začít se stravovat zdravě a pravidelně. Snídaně by měla být bohaté na vlákninu a bílkoviny, určitě ne na tuky a sacharidy. Na oběd by měl člověk mít vyváženou stravu jak ze sacharidů, tak z bílkovin a také dostatek zeleniny. Večeře je zas jídlo lehké, zaměřené zejména na bílkoviny a méně na sacharidy. No a svačina, to je ideální příležitost na ovoce nebo nízkotučné jogurty.
  2. Pitnýrežim – neméně důležité je i to, co člověk pije a jaký je jeho pitný režim. V praxi to znamená pít zdravě a dostatečně, protože díky tekutinám funguje trávení (a navíc spolu s vlákninou je možné dosáhnout pocit nasycení) a celkově zbavování se škodlivin z těla. Doporučuje se pít i před snídaní a také před každým jídlem, ale nejdůležitější je doplňovat tekutiny průběžně a pozor – nemluvíme o slazených nápojích nebo kalorických nápojích, ale ideálně o vodě, případě vodě s citronem, zeleném čaji a minerální vodě s mírným obsahem minerálů
  3. Metabolismus – stravování i pitný režim mohou dostat do těla kvalitní látky, potraviny a tekutiny, ale důležité je i to, co s nimi udělá náš organismus. Jaká je látková přeměna, kolik toho přijmout, abychom dokázali všechno spálit a nemuselo se nic ukládat a jak podpořit metabolismus, to jsou všechno věci, které ovlivňují kvalitu hubnutí. Pravidelná strava a pravidelné pití metabolismus podporují, ale někdy to nestačí a právě tehdy nastupuje cvičení, nebo spíše fyzická aktivita.

 

Jak rychle zhubnout bez cvičení – několik tipů a zásad

Následující zásady a tipy Vám sice neřeknou, jako například jednoduše a rychle zhubnout z břicha bez cvičení do týdně nebo jak zhubnout 5 kilo za týden, ale ukážou Vám cestu k dlouhodobé optimalizaci hmotnosti. V tomto případě platí, že jde taky o zásady zdravé životosprávy, přičemž ta hraje dominantní roli v tom, zda člověk sníží svou hmotnost, nebo ne:

  • Jezte alespoň 5 krát za den, protože to podporuje metabolismus a látkovou výměnu v těle, která je nezbytná pro správné spalování kalorií
  • Jezte méně živočišných bílkovin a složek potravy a více rostlinných
  • Důležité je zaměřit se na ovoce a zeleninu, vynechat sladkosti, slané pochoutky a pamlsky, příliš kalorická jídla nebo vysoce energetické jídla
  • Je třeba dávat přednost celozrnné rýži, chlebu a těstovinám před klasickými produkty “z bílé mouky”
  • Brambory sice můžete jíst, sem tam si dopřát i nějaký tuk, ale jen omezeně a vždy opatrně, přičemž preferujte rostlinné tuky a rybí tuky s podílem Omega-3 mastných kyselin
  • Z masa je možné jíst zejména libové maso, například ryby nebo kuřecí prsa
  • Velmi důležitá je i regenerace a odpočinek, spánek alespoň 7 či 8 hodin by měl být pravidlem
  • Co se týče pitného režimu, zelený čaj a kofein například podporují metabolismus a odbourání tuků, ale základem by měla být voda, případně voda a citron
  • Večeře je lehké jídlo, snídaně nemusí být těžké, ale výživné a oběd – oběd by měl člověku dodat dostatek energie
  • Co se týče cvičení, důležité není ani tak posilování a podobně, ale především to, že budete mít pohyb – například i běžná chůze se tam počítá, takže místo výtahem jděte pěšky, namísto autobusu taky pěšky a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat
  • Nejdůležitější ráda a zásada – nedávejte si hned velké cíle, ale dělejte postupně menší kroky a dělejte je dlouhodobě a vytrvale!

 

Tabletky a jiné doplňky na hubnutí bez cvičení

Spousta lidí se uchýlí ik (na první pohled) jednodušší cestě a tou jsou pilulky na hubnutí. Co se týče tabletek, nelze vždy čekat zázraky, na druhou stranu, jde o velmi vhodný doplněk například pro redukci tělesného tuku nebo pro snížení chuti k jídlu.

  1. Poměrně známé jsou například Chilliburner kapsle, kde jde o výživový doplněk určený na lepší a efektivnější spalování tuků prostřednictvím kapsaicinu. Výhodou je, že přípravek je zbaven pálivosti, ale příznivé účinky samotných chilli papriček na spalování tuků zůstávají.
  2. Druhou možností jsou například tzv. pilulky na rychlé hubnutí, jako například Oxotrin. V tomhle případě jde o tabletky urychlující metabolismus obecně a to prostřednictvím patentovaného složení s termogenické funkcí. Díky lepšímu a úspěšnějšímu fungování metabolismu dochází k rychlejšímu úbytku tělesné hmotnosti a odbourávání zásob z těla.
  3. Třetím typem je výživový doplněk typu Obezin, jehož nejdůležitější účinek spočívá ve snížení hladu a chuti na jídlo. Principem je tobolka, která je přírodního složení, která se po 30 minutách v žaludku rozpustí, zvětší svůj objem a vytvoří gelovou substanci. Pokud tuto tabletku užijete po jídle, substance se smísí s natráveným jídlem a mozek dostane signál, že žaludek je plný a není třeba další přísun potravy.

V každém případě, všechny tři možnosti jsou zejména doplňkem pro hubnutí bez cvičení a více informací o nich nabízí leckteré běžné internetové fórum.

 

 

 


Jak zhubnout bez cvičení
4.5 (90%) 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *