Proteinová dieta

Proteinová, tedy bílkovinová dieta je založená na konzumaci potravin s vyšším obsahem tuků a proteinů. Naopak obsah sacharidů je minimální. Běžné potraviny obsahují 3 dostupné esenciální diety, pracuje s vysoce kvalitními bílkovinami, které brání spalování svalové hmoty a podporují dodatečné spalování tuků.

Strava s dostatečným množstvím bílkovin má nižší glykemický index. Díky tomu je potlačená chuť na sladkosti a máme pocit nasycení. Proteinovou dietou se zkvalitňuje svalová hmota a zrychluje metabolismus, čímž se násobí efektivita spalování kalorií. Stravování během proteinové diety se rozpočítává na 5 – 6 menších porcí s obsahem vápníku, vitamínů apod. Pokryje se tím celodenní příjem energie a tělo si neukládá zásoby. Obecně se proteinová dieta dělí na 3 základní fáze, během kterých dochází k viditelným (ale individuálním) změnám.

 

 

Nejpřísnější první fáze:

Redukce váhy v první fázy je největší (4-7 kg/měsíčně), protože se tělo zbavuje tuků a vody, přičemž se nastartuje proces tzv. ketózy = laicky řečeno hladovění. Tělo spaluje tuk z tukových zásob a aktivují se v něm biochemické procesy. Redukce hmotnosti probíhá na úkor tukového tkaniva.

Tato úvodní fáze trvá přibližně 3 týdny, ale její trvání je individuální. Základním pravidlem první fáze je pravidelné stravování, v opačném případě by si tělo vytvářelo zásoby. Pocit hladu vede k rychlé konzumaci jídla za účelem co nejrychlejšího nasycení se.

Mezi sladkými a slanými pokrmy se udržuje poměr 50:50. Povinnou složkou proteinové diety je zelenina (brokolice, ředkičky, řepa, salát, rukola apod.), olivový olej, čerstvé ryby, maso (ideálně marinované), tofu a z nápojů hlavně čistá voda ochucená citronovou šťávou anebo limetkou, dále pak neslazené čaje. Nejen sladké potraviny (mezi nimi také ovoce), ale také slazené nápoje jsou v této fázi tabu. Tělo potřebuje minimálně 50 g sacharidů, které zabezpečují běžné fungování nervového systému.

 

vyziva

 

Vyrovnávací druhá fáze:

Druhou fází se začíná proces přípravy metabolismu na komplexní stravování, proto má hlavně stabilizační funkci. Postupný návrat k sacharidům, respektive běžnému stravovacímu režimu doplní probíhající redukcí hmotnosti (2-3 kg/měsíc). Vyrovnávací fáze by měli být přibližně dvakrát tak dlouhá jako první fáze. Střídmý jídelníček se kombinuje s pohybovou aktivitou 3x týdně. Přizpůsobování nových pravidel stravování vašemu životnímu stylu není zdaleka tak jednoduché a jednotlivec si jen těžce navyká. Zásada pravidelného stravování sehrává také ve druhé fáze důležitou úlohu. Jídelníček ale obohatíme o pár druhů zeleniny, rostliných a živočišných proteinů s minimálním obsahem tuků (vejce, tuňákový steak, mořské plody). K jídlům postupně přidáváme drobné přílohy v podobě zeleniny uvařené na vodě anebo v páře. I v této fázi musíme udržovat organismus v neustálé ketóze.

 

Udržovací třetí fáze:

Třetí fáze představuje intenzivnější přechodovou fázi k navrácení se k normální stravě a návykům. Mnozí ji považují za nejdůležitější, kvůli zavedení naučených zásad do každodenního života. Zároveň se organismus snaží naučit nanovo zpracovat běžné množství přijatých sacharidů. Vyváženou stravu považujeme za strůjce rovnováhy mezi příjmem a výdajem energie. Pokud dodržujeme pravidla zdravé výživy, pokoušíme se o stabilizování tělesné hmotnosti. Osm týdnů představuje vhodný časový interval pro třetí fázi, anebo může trvat libovolně dlouho. Systémové stravování 4x denně a vyloučení návykových jídel s obsahem rafinovaných tuků a cukrů upevňuje budované bio zdravé přemýšlení. Oproti předešlým fázím můžeme začít přijímat určité množství tuků a zvýšit počet zkonzumovaného ovoce. Neměli by se ale měnit velikosti porcí podávaných jídel.

 

Ukázkový jídelníček

V podstatě se jedná o radikální omezení, či definitivní vyloučení příloh z jídelníčku (těstoviny, rýže, brambory apod.) Proteinovou dietou zahrnujeme do našeho denního menu potraviny s vysokým obsahem živočišných proteinů (maso, sýry, mléko, tvaroh, nízkotučné výrobky, ryby, vejce), zeleninu, ovoce, luštěniny (hrách, soja, fazole, čočka) a neslazené tekutiny.

Přechodem z běžné stravy na proteinovou dietu docílíme získávání energie spalováním tuků, namísto sacharidů. Přesný a univerzální jídelníček neexistuje, protože musíme zohlednit vícero faktorů, od váhy přes věk až po zdravotní problémy.

 

Využití a plusy proteinové diety

Proteinovou dietou si pomáhají nejen obézní lidí, kteří chtějí zhubnout a nabrat svalovou hmotu, ale také ti, kteří trpí zdravotními problémy. Často se setkáváme s nasazením proteinové diety dětem s epileptickými záchvaty, dále lidem s metabolickými poruchami a těm, kteří trpí sklerózou.

Potlačuje příznaky rakoviny, pomáhá diabetikům (kontrola hladiny cukru v krvi) a snižuje výskyt celiakií. Díky proteinům se udržuje svalová hmota a eliminuje se pocit hladu, stejně jako plynatost a tělo získává vysoce hodnotné látky a vlákniny, které podporují činnost střev. Pomocí proteinové diety bojují také pacienti s kardiovaskulárními onemocněními.

 

Vedlejší, nežádoucí účinky proteinové diety

Někomu může překážet malá pestrost jídelníčku, protože potraviny a způsob přípravy jídel se často opakuje. Tělo nemusí dostaávat dostatek vitaminů a minerálních látek, což může vést ke vzniku ledvinových anebo žlučníkových kamenů a ke snížení hustoty kostí. Dalšími možnými příčinami jsou také zácpy, nevolnost, dávení a pocit dehydratece. Dochází totiž k zatěžování trávícího systému při zvýšeném příjmu živočišných bílkovin. Nejobávanějším scénářem je však negativní jo-jo efekt.

 

Proteinová dieta v číslech

Existuje několik firem, které poskytují (instantní) proteinová jídla širokého výběru, nápoje jako např. KetoDiet, Protissimo a Goute. Jedná se nejen o snahu zhubnout, ale také o změnu životního stylu a zlých návyků. Celý dietní program má přibližně 12 týdnů a probíhá ve 3-4 fázích. Ceny těchto diet jsou různé a pohybují se od 1 eura za jedno jídlo, po 200 euro za týdenní balíček.

 

Názory zákazníků

Zákazníci považují tento typ diety za finančně náročný, ale na druhé straně za účinný způsob hubnutí. Chutě jídel nejsou zlé, ale jejich konzumace po určitém čase nepřináší žádný požitek z jídla, nanejvýš tak znechucení a odpor. Pokyny proteinové diety musí zákazník dodržovat ještě před ukončením oficiální 4. fáze několik měsíců a i pozdě, protože jde o reedukaci a změnu návyků. V opačném případě by mohlo dojít k nežádoucímu jo jo efektu.

U této diety dostane zákazník 4 druhy vitamínů, které udržují správnou hladinu vitamínů v těle. Mnozí si stěžují na negativní dopad na jejich zdraví po rychlém zhubnutí. Tělo je totiž ochablé a slabé, proto nemůžete začít hned cvičit. Cvičení během proteinové diety se dokonce velmi často vůbec nedoporučuje.

 

 

 


Proteinová dieta
3.8 (75%) 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *