Mléčná dieta vychází z faktu, že zvýšeným přísunem mléčných produktů se znásobí příjem vápníku, díky čemuž tělo přestane vytvářet hormon calcitrion, který přispívá k tvorbě a ukládání tělesného tuku a zpomalenému štěpení. Hormon calcitrion tělo vyrábí pro nedostatek vápniku. Naše problém s ukládáním tuku by se tak měli částečně vyřešit.
Mléčná dieta se většinou popisuje jako trojkombinace proteinové a ovocné diety s hladovkou. Jedná se o jednotvárnou dietu, která je založená na konzumaci mléčných výrobků, mléka ale také na celkové konzumaci bílkovin. Dietní režim se obohacuje o tvaroh, vajíčka, dietní salámy a v některé dny i o čerstvé ovoce a zeleninu.
Celý dietní plán stojí na přísné gramáži a přesně rozložených porcích do pěti chodů, pričemž se dodržuje pravidelný 3-hodinový interval mezi jednotlivými jídlami. Gramáž jídel není možné pozměnit a porušit. Mléčná dieta nepřipouští v jídelníčku žádné přílohy včetně uzenin, sýrů, sladkostí a slazených nápojů. Všechny vzpomínané aspekty (minimální příjem kalorií, pravidelné stravování, absence příloh, nutný pravidený pitný režim alespoň 2 litry denně) mají vést k očekávanému úbytku hmotnosti.
Mléčná dieta probíhá během 8 dnů, ale redukční režim trvá až 13 dnů, takže 9. den začínáme s dietním plánem odznovu. Čtrnáctým dnem dostáváme prostor na normální stravování a pokrmy. V nadcházející části se ve zkratce dozvíte o potravinách, které můžete během mléčné diety konzumovat.
První den diety se konzumuje, respektive pije jen mléko. V následujících dnech bude mléko a mléčné výrobky sehrávat primární úlohu v sestavení vašeho jídelníčku. Druhým dnem začínáme pojídat mléčné výrobky, jako je tvaroh, bílé maso, zelenina anebo vajíčka. Pokud se těšíte na ovoce, dočkáte se ho až na 3. den, kdy do programu zapojíme také vařené maso, čtvrtý den se však ničím neodlišuje od těch předcházejících.
Pátý den přináší příjemné zpestření diety v podobě dietního salámu a šestý den si kromě kyselého mléka „osladíme“ život šunkou. Až osmý den znamená převratnější změnu v jidelníčku, protože konzumujeme čistě ovoce a zeleninu, bez každodenního mléčného přídělu.
Po mléčné dietě sáhnout především ti, kteří potřebují rychle zhubnout pár kil a jsou ochotní obětovat kousek svého zdraví. Jako hlavní výhodou se zmiňuje přítomnost vápníků v kostech, čímž se minimalizuje vznik osteoporózy. Nejdůležitější informací je pravděpodobně ztráta nadbytečných kilogramů. Zkušenosti různých lidí svědčí o 8 kilogramech za 13 dnů, ale údajně je možné dosáhnout také vyšší výsledky v případě, že mléčnou dietu zkombinujete s fyzickou aktivitou. Mléčná dieta nepředstavuje dlouhodobý způsob hubnutí, ale ženy si ji na fórech často nedokáží vynachválit.
I přes svoji vysokou účinnost se mléčná dieta nedoporučuje. Má totiž, stejně jako všechny ostatní diety svoje rizika, počínající možným jo jo efektem, způsobený potlačným hladem a zpomaleným organismem, až po zdravotní problém související s nedostatečným přísunem vitamínů, živin a celulózy.
Jednotvárnost stravy a ní vyvolaný hlad po vyvážené stravě vede k opětovným chybám zdravého stravování se, jako je přejídání a velké porce. Drobné porce nezabezpečují stálý a uspokojivý energetický příjem, takže můžeme pociťovat únavu, závratě, objevují se i trávicí problémy a nespavost apod.
Velké množství vápníku způsobuje zahlenění organismu a větší lámavost kostí. Kromě vápníku škodí také nadměrné množství bílkovin, které zatěžují organismus. Rychlý úbytek váhy vede navíc k ochabnutí kůže a k celulitidě. Mléko je výhodné použít jako náhradu některých jídel, nedoporučuje se nahrazovat jím pestrou stravu. Odbornící zároveň navrhují vyzkoušet si střídat mléko se zeleninovou šťávou.