Váha žen po porodu normálně vzroste o optimálních 10 -13 kg. Získané tuková tkáň z této hmotnosti tvoří 3 – 6 kg. Většina žen však přibere mnohem víc. V těhotenství je tělo náročnější na výživné látky. Vylučování toxinů a odpadních látek probíhá i za plod. Tělo si samo neumí vytvářet potřebné látky (bílkoviny, vitaminy apod.), Proto si je vyžaduje prostřednictvím jídla. Živiny se pak během kojení dostávají do mateřského mléka.
Pokud si matka nedá pozor na to, co a kolik “toho” zkonzumuje, mohou nastat po a během těhotenství komplikace nejen pro ni, ale i pro děťátko. Přibírání způsobuje nesprávná životospráva a ztráta pravidelného pohybu. Nadbytečná kila postihnou například kuřačky, které během těhotenství abstinují. Podobně jako u kuřaček, metabolismus se zpomaluje každé ženě, jen v menší míře. V těle totiž probíhají nezastavitelné hormonální změny.
Existuje několik tipů, jak zhubnout po porodu. Důležité je uvědomit si, že hmotnost rostla 9 měsíců, proto se ručička váhy nebude pohybovat směrem dolů rychlostí světla. Spojení vytrvalosti, odhodlání, podpory blízkých a hlavně sebekontroly tvoří základ úspěchu.
Prudký úbytek váhy vede ke zbytečnému riziku pro maminku a pro její dítě. Vyhněte se proto zbytečným dietám, které nikam nevedou. Způsobují akorát předčasnou ztrátu mléka a jo-jo efekt. Detoxikace těla způsobí, že se začnou rozpouštět tukové buňky, které vyplaví toxiny a těžké kovy. Tyto látky negativně ovlivňují výživovou hodnotu mateřského mléka a zatěžují játra dítěte. Výrazné hubnutí během kojení je nebezpečné i když někteří uvádějí, že je třeba počkat přibližně 2 měsíce a pak můžete najet na diety. Je to hloupost.
Mnohé maminky si myslí, že problémem je právě tuková tkáň, která nabyla během nárůstu hmotnosti. Pravda je, že ten tuk představuje energetickou zásobu pro dítě, vedle kojení. Dítě tedy v podstatě konzumuje nadbytečné kalorie. Při dodržování ideálního denního příjmu kalorií si mohou být maminky jisté, že jejich kojení odlehčí o ½ kg týdně.
Těhotná žena potřebuje 1 200 kalorií denně. Množství kalorií se navýší kojícím matkám o 800 až 1 500 kalorií. Jejich celkový příjem se tedy vypočítává na 2 000/2 700 kalorií. Kojení je energeticky náročné, neboť matka musí vyživit sebe a dítě.
Obecně se doporučuje zvolit si menší porce toho, co máte rádi, vynechat sladkosti a osvojit si režim pravidelného a častějšího pojídání (5 – 6-krát denně). To, co zkonzumuje matka, konzumuje prostřednictvím mateřského mléka i dítě. Pravidelným jedením přestane kolísat hladina cukru v krvi a nevytváří se tolik inzulínu.
Snažíme se proto vybírat zdravou stravu bohatou na všechny vitamíny, vlákninu apod. Vláknina totiž matkám pomáhá. Udržuje mikroflóru a urychluje převod potravy trávicím traktem. Nekvalitní potraviny nekupujeme a zaměříme se na ovoce, zeleninu, ořechy a kuřecí maso. Třeba omezit příjem soli, která zadržuje vodu a dopřejte si ryby a libové maso. Podporuje se tím tvorba mléka.
Maminky by si měli osvojit vařené, dušené jídlo nebo jídlo připravované na páře. Takovým způsobem upraveny jídla jsou mnohem zdravější než ty smažené. Nelze zapomenout vypít přibližně 2,5 litru tekutin (nepijeme slazené nápoje, alkohol)
Všechno se to odvíjí od kondici maminky. Mluvíme o kondici před a po porodu. Pravidelný pohyb je větší zárukou rychlejší “nápravy” postavy. Rychlé hubnutí obírá tělo matky o vodu a svalovinu, nezbavuje se však tuků. Stejně je výrazný rozdíl ve způsobu hubnutí matek, které kojí a které mají naopak kojení už za sebou.
Pokud matka nekojí, může si zvolit svůj vlastní cvičební plán s (nebo bez) kombinací aerobních (běh, zumba, aerobik) a silových / anaerobních cvičení. Ženy, které ještě kojí by si měli uvědomit, že vysílením se a náročným cvičením nic nedosáhnou. Doporučuje se začít opatrně a zlehka pomalou chůzí, plaváním a procházkami, trvajícími alespoň 30 minut.
Názor, že nedostatek spánku pomáhá matkám při hubnutí je vadný. Je možné, že pocit únavy, vyčerpanosti a neustále noční odbehávanie k uplakaný miminku má nějaký mizivý podíl na redukci váhy, ale nedá se mluvit o zdravém úbytku. Maminky by si měli dopřát dostatečný spánek, protože se jedná o nezaměnitelný zdroj odpočinku a energie. Pozitivně se podepíše na psychice, celodenní a fyzické aktivitě.